اگزمای شما از کدام نوع است؟! علت و درمان اگزما

درمان اگزما

درمان اگزما

اگر قسمتی از بدن یا پوستتان می‌خارد و هر لحظه شدیدتر می‌شود و در حال قرمز شدن است احتمالاً اگزما دارید. بسیار مراقب باشید زیرا اگزما یک عارضه پوستی ساده نیست که خودبه‌خود درمان شود و می‌تواند مدت‌های طولانی همراه شما باشد و از آن رنج ببرید. هرچه زودتر بتوانید نوع اگزما و بیماری‌های پوستی را تشخیص بدهید، می‌توانید بهتر این عارضه پوستی را درمان کنید. با ما همراه باشید تا در تشخیص اگزما به شما کمک کنیم.

 

۱- اگزمای ساکن

این نوع اگزما در اثر مشکلات گردش خون به وجود می‌آید که باعث خارش، درد، قرمزی و تورم می‌شود. در اگزمای ساکن ممکن است قسمت پایینی پاها، متورم شود و همچنین درد و احساس سنگینی را به همراه دارد. در این نوع اگزما رگ‌های واریسی ضخیم، خشک و دارای خارش هستند. در اگزمای ساکن امکان دارد زخم‌های باز در پایین پا و بالای انگشتان ایجاد شود.

 

علت:

اگزمای ساکن در افرادی که دچار مشکلات جریان خون در پایین پای خود هستند به وجود می‌آید. به این دلیل که دریچه‌ها نمی‌توانند به‌طور صحیح خون در پا را به قلب فشار بدهند، ممکن است خون در پا لخته شود و رگ‌های واریسی به وجود آیند.

 

۲- اگزمای سکه‌ای

این نوع اگزما که با خارش شدید همراه است به صورت لکه‌های سکه‌ای بر روی پوست ایجاد می‌شوند که ازلحاظ شکلی نسبت به انواع اگزما، متفاوت است. دانه‌های سکه‌ای شکل بر روی پوست شما دارای خارش مداوم و زبر هستند.

 

علت:

اگزمای سکه‌ای می‌تواند توسط واکنش آلرژیک به فلزات و مواد شیمیایی، نیش حشرات و خشکی پوست ایجاد شود.

 

۳- درماتیت آتوپیک

درماتیت آتوپیک رایج‌ترین نوع اگزما است که در دوران کودکی آغاز می‌شود و با بزرگ‌تر شدن علائم آن کمتر می‌شود. این نوع اگزما اغلب در زانو و چین‌های آرنج ایجاد می‌شود. در مناطقی که لک‌ها ظاهرشده‌اند، ممکن است پوست تیره‌تر و زخیم تر شود و همچنین ممکن است برآمدگی‌های کوچکی بر روی سطح پوست ظاهر شود که در صورت خارش، مایعاتی از آن ترشح می‌شود و حتی ممکن است پوست شما عفونی شود.

 

علت:

درماتیت آتوپیک زمانی ایجاد می‌شود که پوست نمی‌تواند در برابر عوامل تحریک‌کننده و آلرژی‌ها از شما محافظت کند و همچنین عواملی مانند پوست خشک، ژن، مشکلات در سیستم ایمنی و عوامل محیطی باعث ایجاد این نوع اگزما شوند.

 

۴- درماتیت عصبی

درماتیت عصبی شبیه به درماتیت آتوپیک است و باعث می‌شود که لک‌های ضخیم و زبر روی پوست شما ایجاد شود. در این نوع اگزما وصله‌های ضخیم در پشت گردن، پوست سر، پشت دست، بازوها، پاها و اندام تناسلی ایجاد می‌شود که با خارش شدید همراه هستند. اگر نواحی که دچار این نوع اگزما هستند را بخارانید، وصله‌ها خون‌ریزی می‌کنند و عفونی می‌شوند.

 

علت:

پزشکان نتوانسته‌اند علت ایجاد درماتیت عصبی را پیدا کنند اما به گفته آن‌ها، استرس می‌تواند تأثیرگذار باشد.

 

۵- درماتیت تماسی

اگر پوست تحریک‌شده و قرمزی دارید به دلیل تماس به یک ماده مضر مانند فلز و مواد شیمیایی، پوست شما تحریک‌شده و درماتیت تماسی ایجاد می‌شود. در این نوع درماتیت پوستی سوزش و سوختگی، خارش و قرمز شدن را به همراه دارد که می‌تواند تاول‌هایی پر از آب ایجاد کند و باعث پوسته‌پوسته شدن، شود. در این حالت پوست ممکن است ضخیم و زبر بشود.

 

علت:

عواملی مانند رنگ، مواد شیمیایی، سفیدکننده، مواد شوینده، سم و سایر گیاهان سمی، دود سیگار و جواهرات باعث ایجاد درماتیت تماسی می‌شوند.

 

اگزما

 

۶- اگزمای دیس هیدروزیس

اگزمای دیس هیدروزیس که در زنان بیشتر از مردان رایج است، سبب ایجاد پلاکت‌های کوچک می‌شود. در این نوع اگزما تاول‌هایی پر از آب بر روی کف دست، انگشتان دست، کف پا و انگشتان پا ایجاد می‌شود که با خارش همراه است. در اگزمای دیس هیدروزیس ممکن است پوست زبر، ترک برداشته و پوسته‌پوسته شود.

علت:

عواملی مانند آلرژی، استرس و قرار گرفتن در معرض موادی مانند کبالت، نمک کروم یا نیکل باعث ایجاد اگزمای دیس هیدروزیس می‌شوند.

 

۷- اگزمای دست

اگر شما شغلی مانند آرایشگری یا نظافت دارید که به صورت مداوم از مواد شیمیایی و تحریک‌کننده پوست استفاده می‌کنید بیشتر دچار اگزمای دست خواهید شد. این نوع اگزما فقط روی دست شما اثر می‌گذارد که دست شما خشک، قرمز و خارش‌دار می‌شود و اگزما دست به صورت ترک و تاول زده نمایان می‌شود.

اگزما

 

علت:

شغل‌هایی مانند خشکشویی، مراقبت‌های بهداشتی، آرایش مو و نظافت که شما را در معرض مواد شیمایی قرار می‌دهند باعث ایجاد اگزما دست می‌شود.

 

راهکار بهبود و درمان اگزما

5/5 (2 Reviews)
محمد انصاری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.